Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
🍀 Jarní tvorba na přání
24.05.2021 Z dílny
🍀 Jarní tvorba na přání
🍀🌳🍀 Jarní čas plný života přinesl i spoustu inspirace pro vás, co byste chtěli vyrobit na přání. Článek o tom, jak jsme zhmotnili vaše nápady. číst celé
Dyzajn market JARO 15.-16.5.2021
11.05.2021 Trhy a akce
Dyzajn market JARO 15.-16.5.2021
Přijďte se podívat na designovou prodejní výstavu 150 českých tvůrců. Výstaviště Praha Holešovice, budeme tam! číst celé
🥣 Velké soustružené MÍSOVÁNÍ 🍎🍐🍋🥝🍍🍓
04.05.2021 Z dílny
🥣 Velké soustružené MÍSOVÁNÍ 🍎🍐🍋🥝🍍🍓
Připravili jsme pro vás přehled soustružených misek, které můžete koupit nově na našem obchodě. Na výběr je z několik druhů dřev, aby si každý našel t... číst celé
Zobrazit všechny články
Jsme nositelé značky

     www.DrevoJeCesta.cz

 

Sledujte nás na sociálních sítích

      

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Materiály
  4. Druhy dřeva aneb z čeho si u nás můžete vybrat.

Druhy dřeva aneb z čeho si u nás můžete vybrat.

 

 

Dřevin se na světě vyvinulo nepřeberné množství, aby se přizpůsobili svým zeměpisným podmínkám. V naší dílně si zakládáme na tom, že používáme především dřevo pocházející z našich krajin. Není v našich silách všechno dřevo si sami zpracovávat, avšak především na soustružení či na některé rozměrnější výrobky, je vhodné použít dřevo čerstvé a je příjemné když člověk dřevo zná již od stromu. S respektem a úctou k přírodě dřevem zbytečně neplýtváme a snažíme se využít každý kousek.

 

Chceme vám tímto nastínit z jakých druhů dřev obvykle vyrábíme. Dřevo je přírodní materiál, který postupem času pořád pracuje. Každý druh dřeva má své specifické vlastnosti a tento malý průvodce by vám měl pomoci se o dřevě jako materiálu něco více dozvědět. A třeba si pro své požadavky u nás v obchodě i lépe vybrat. Pokud v nabídce nenajdete, co byste si přáli mít vyrobené od řezbářů, je určitě možné se na nás obrátit a můžeme se domluvit.

 

Výsledný vzhled dřevěných výrobků také ovlivňuje jejich závěrečná povrchová úprava. Viz článek o povrchových úpravách dřeva. Napuštění dřeva olejem ho většinou ztmaví a probarví. Barvy jsou syté a výrazné. Včelí vosk zachová dřevu jeho světlost a výrobek se krásně leskne. 

 

 

Dub 

Dřevo má žlutohnědé až tmavohnědé mohutné jádro a úzkou nahnědlou běl. Má opravdu mnoho možných barevných struktur, které každému kusu výrobku dávají jedinečný vzhled. Vlivem prostředí a klimatických podmínek je dubové dřevo hodně ovlivněno. Obsahuje velké množství tříslovin, vlivem vody tmavne až černá. Dřevo je husté, tvrdé, těžké, snadno se štípe. Z našich dřevin je nejpevnější a nejtrvanlivější. Díky velkému množství tříslovin se dá přirozenou cestou probarvovat do tmavých až namodralých odstínů. Dub se dobře hodí pro větší práce i do exteriéru. Je to náš český majestátní dlouhověký strom, který máme v dílně oblíbený i přes jeho tvrdost. Chceme, aby naše výrobky dělaly lidem dlouho radost právě jako dubové stromy v přírodě dlouho rostou. Dřevo používáme na výrobu mís, misek a dekorativních předmětů.  

 

Ukázka barevných variant dubového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

 

Jasan

Dřevo je bělové, někdy mívá šedohnědé jádro. Barva je často kontrastní, střídají se světlé a tmavé pruhy. Je velmi pružné, tvrdé, pevné. Dobře se štípe a obrábí, ale hůře se řezbářsky opracovává. Používá se jen pro interiér. Dřevo používáme na výrobu jednoduchých dekorativních předmětů, mís a podnosů.

Ukázka barevných variant jasanového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

 

Ořech

Dřevo má šedohnědé až tmavohnědé jádro a širší šedou běl. Je husté, středně tvrdé, dobře se obrábí a leští. Hodí se pro drobné i větší práce. Dobře se do něj také ručně vyřezávají ornamenty. Používáme hodně a rádi ořechové dřevo na výrobu kuchyňských potřeb, mís, misek a drobných dekorativních předmětů a šperků. 

 

  

Ukázka barevných variant ořechového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

 

Třešeň

Dřevo má červenohnědé, jemně pruhované zbarvení a běl je žlutá. Je husté, tvrdé, špatně se štípe, značně sesychá. Hodí se na drobné práce. Dobře se do něj také ručně vyřezávají ornamenty. Třešňové dřevo je velice oblíbené pro svou barvu i široké použití. Díky tvrdosti je velmi vhodné pro použití v kuchyni. Vyrábíme z něj kuchyňské potřeby, mísy, misky, dekorativní předměty a šperky. 

Ukázka barevných variant třešňového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

 

Bříza

Dřevo je nažloutle bílé, načervenale bílé až světle nahnědlé, našedlé. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné. Dobře se opracovává a špatně se štípe. Hodí se na drobné práce. Březové dřevo je díky své poddajnosti při výrobě pro lidi dostupnější. Používáme jej hlavně na výrobu kuchyňských potřeb, mís, misek a dekorativních předmětů.

 

 

  

Ukázka barevných variant březového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

Lípa

Dřevo je žlutobílé bez barevně odlišeného jádra. Vzhledově může barvou připomínat máslo. Dřevo je měkké, lehké a homogenní. Dobře se opracovává. Hodí se na drobné i větší práce, do interiéru i ven.  Řezbářsky je velice oblíbené pro snadné opracovávání a variabilitu. Také se do něj dobře ručně vyřezávají ornamenty. Lípa je náš národní majestátní strom. Používáme lipové dřevo především na výrobu dekorativních předmětů a figurek. 

 

 

Ukázka barevných variant lipového dřeva a sortimentu výrobků. 

 

 

Pokud vás napadají nějaké otázky, neváhejte se na nás obrátit. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli