Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
Otevřeny ŘEZBÁŘSKÉ individuální KURZY červen - září 2022
25.05.2022 Z dílny
Otevřeny ŘEZBÁŘSKÉ individuální KURZY červen - září 2022
Chcete zažít, jaká je ruční práce se dřevem? Nebo máte někoho, pro koho by to mohla být zajímavá zkušenost? Nově otevřené individuální letní kurzy pro... číst celé
Markety a setkání v květnu
19.04.2022 Trhy a akce
Markety a setkání v květnu
Rádi byste si v květnu užívali čerstvého vzduchu a třeba si zároveň udělali radost aspoň nějakou maličkostí od českých výrobců? Podívejte se na 4 mark... číst celé
První jarní setkání na Dyzajn market v Praze
08.03.2022 Trhy a akce
První jarní setkání na Dyzajn market v Praze
Letos se můžeme poprvé setkat na tradičním výběrovém marketu 12.-13.3. v Praze na Výstavišti. číst celé
Zobrazit všechny články
Jsme nositelé značky

     www.DrevoJeCesta.cz

 

Sledujte nás na sociálních sítích

      

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Materiály
  4. O včelách a původu včelího vosku 🐝
11.04.2021
Materiály

O včelách a původu včelího vosku 🐝

 

Včelstva Ondřeje Klíra v Šonově. Prosperují a přinášejí spoustu užitku nejen svými produkty, ale i tím, že jsou důležitou součástí krajiny.

 

Včelí vosk je čistý přírodní materiál, který používáme k závěrečné povrchové úpravě našich dřevěných výrobků. Zapustí se do vrchních vrstev dřeva, chrání před vlhkem - konzervuje jej a dává výrobkům výživu a hlavně lesk. O použití vosku na dřevo se více dozvíte v článku Povrchová úprava dřeva

V tomto článku si více rozebereme včelí vosk jako produkt včelstva. Odkud pochází, jak jej včely vyrábí a jak jej může včelař získat. Také nám přijde důležité upozornit na významnou funkci včel v naší krajině. 

 

 

Vosk jako obnovitelný materiál

Je pro nás velice důležitý příběh našich výrobků a používaných materiálů. Pokud si můžeme vybrat z lokálních zdrojů nebo ze zdrojů, o kterých známe jejich původ a jsou samozřejmě také české, dáváme jim přednost. Naše příroda nám častokrát nabízí, co potřebujeme. Pokud se budeme o naší krajinu starat a šetrně ji využívat, odmění se nám v trvale udržitelném hospodaření. Můžeme se proto i my jako dřevovýrobci a dřevorádi zasadit svým malým dílem do velké skládačky a pomoci tak k zachování krajiny, jak ji známe. Aby naše přání a potřeby byly naplňovány ne na úkor životního prostředí, ale v souladu s ním. Více se dozvíte v článku Dřevo je cesta. 

Včelí vosk nám už nějaký čas dodává náš přítel, umělecký kovář a včelař, Ondřej Klír ze Šonova. Vždy jej a jeho ženu rádi navštívíme a pořídíme včelí produkty. Známe tedy původ včelího vosku a jeho příběh, o který se s vámi můžeme podělit. Jak Ondřej vosk od včel získává se dozvíte níže, když budete číst dál. 

 

Náš včelař při své svědomité práci. V blízkém okolí mají včely dost přirozené potravy i zdroj vody. Přesto jim člověk musí věnovat péči, aby mohl následně využívat jejich neúnavné produktivity.

 

 

Včely v přírodě a pro lidi

Včely jsou úžasná, mnohostraně užitečná a produktivní stvoření. Celé dny neúnavně opylovávají květy rostlin, keřů a stromů, aby přinesly potravu do úlu a život jejich včelstva vzkvétal. Obrovský kus práce každé včely si ani nedovedeme představit. Denně navštíví až několik tisíc květin a při každé cestě z úlu za potravou nalétá až 10 km. K nasbírání 1 kg medu pracuje přes 1000 včel celý svůj život a navštíví asi 4 miliony květin. Nalétají přitom čtyřnásobnou vzdálenost kolem rovníku Země. K získávání 1 kg vosku včely potřebují asi 7 kg medu. 

Včely jsou v krajině velmi důležité, protože svým opylováváním pomáhají k tvorbě semen, rozmnožování vegetace, šíření a celkové pestrosti druhů v přírodě. Udržují rovnováhu druhů a biodiverzitu. Kdyby zmizely včely, v krajině by začaly převládat větrosnubné rostliny, převážně trávy a pestrá květena by postupně zanikla.

Jejich díl práce oceňujeme také v soukromém i komerčním zemědělství. Nejen ovocné sady by se s úbytkem včel vyrovnávaly těžko, ale i třeba řepka olejná. Včely se přímo i nepřímo podílí na 1/3 produkce potravin. 

 

Čistý vosk, který získáváme zpracovaný od včelaře. Produkt včel, který prošel složitým procesem, než se dostane k nám.

 

 

Práce včelaře

Když jim včelař nechá svůj prostor a stará se o ně, přinášejí nejen jemu, ale i svému blízkému okolí spoustu dobrého. V chovu včel se spojuje příjemné s užitečným. Zpracováním včelích produktů se získává med, vosk, propolis a mateří kašička. 

Už bylo zmíněno, že včelí vosk k ošetřování našich dřevěných výrobků nám dodává Ondřej Klír. Chovu včel se věnuje již mnoho let a jeho včelstva se nachází v Šonově u Broumova na severovýchodním cípu Čech, kde se svou ženou bydlí. Starobylý statek v pohraničí dávají vlastníma rukama pomalu ale jistě dohromady. Jeho hlavní prací je umělecká kovařina a zajímá se mimo jiné o trvale udržitelný způsob života. Společně chovají ovce pro svou potřebu a pěstují zeleninu. Včelaření se stalo Ondřejovou srdcovou záležitostí a doplňuje množství užitečných činností v jeho životě. Po předběžné osobní dohodě je možné navštívit kovárnu, zakoupit jeho výrobky a včelí med. Kontakt je dole pod článkem. Určitě vás rádi přivítají. Podíváme se podrobněji, jak Ondřej vosk od včel získává.

Vosk je metabolitický výměšek včel ze směsi medu a pylu. Vylučují ho speciálními žlázami mladší dělnice. Sekret ihned tuhne a vytváří šupinky. Včely si jej navzájem sbírají ze zadečků a zpracovávají kusadly a vytváří vláčnou a plastickou hmotu ke stavění pláství. Včelař vkládá do úlu rámy, které včely vyplní šestihranými pravidelnými tvary a slouží k ukládání zásoby medu pro včelstvo. Včelař poté naplňené plástve uvážlivě vyjme a zpracuje. Med z pláství Ondřej získává-vytáčí medometem, který jej pomocí odstředivé síly odděluje od včelích pláství a vytéká přímo do sklenic. Zůstávají rámy s voskovou konstrukcí a zbytky života včel. Vosk ze včelích rámů se dá získat několika způsoby.

Náš včelař používá sluneční tavidlo ,,ondřejovského´´ typu. Určitě se mu zalíbilo nejen kvůli shodě jmen. Jedná se o tavidlo vosku přímo z pláství, které ke zpracování využívá pouze sluneční energii. 

Tavidlo se umisťuje na plně osluněné místo, kde do něj můžou celý den pražit sluneční paprsky. Základní bedna je na podstavci, díky kterému je možné tavidlo naklánět a polohovat. Skládá se z několika částí a shora je krytá sklem, aby slunce pronikalo dovnitř. Uvnitř základní bedny je nahoře tavící plech, na který se pokládají rámy plné vosku. Vosk se působením paprsků skrz sklo ohřívá a taví. Poté stéká sběrným korýtkem do vaničky. Mezi korýtkem a vaničkou jsou přepážky k zachycení nečistot. Ve vaničce se pomalu sbírá čistý tekutý vosk, který opět postupně tuhne. V takové podobě vosk od Ondřeje odebíráme, rozpouštíme a ošetřujeme s ním naše dřevěné výrobky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ondřejovo sluneční tavidlo. Bedna je krytá sklem. V horní části jsou vyskládané plástve na tavícím plechu. Když vosk roztaje, steče sběrným korýtkem do nádoby, kde jej včelař vyjme.

 

 

Plástve naplněné voskem je možné pomocí sluneční energie vyprázdnit a získat čistí vosk. Bez složitého zahřívání a rozpouštění v hrncích, lisování. V tomhle případě, za použití nenáročného a jednoduchého tavidla, včelař chytře využívá obnovitelných zdrojů.  

 

 

Jsme rádi, pokud se vám článek o včelím vosku líbil a dozvěděli jste se něco zajímavého. Chceme vás postupně seznamovat s naší dřevovýrobou. Abyste mohli sami nahlédnout, že krásné věci, které člověka opravdu dlouho těší, vznikají spolu s citem. Děkujeme za podporu. 

 

 

Zdroje

https://www.pleva.cz/advisor/co-je-to-vceli-vosk

http://www.vcelar.com/index.php/clanky/8-ondrejovske-slunecni-tavidlo-vosku

http://www.vceliobchudek.cz/vceliobchudek/5-O-VCELACH-A-VCELARENI/4-VCELARSKE-ZAJIMAVOSTI

 

Fotografie a kontakt

Ondřej Klír, Šonov u Broumova

774 961 168, alchifer@seznam.cz

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Adresa

 Písecká 2221/21

 Praha 3, 130 00

 IČO 14309122

 Nejsem plátcem DPH

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz