Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
Otevřeny ŘEZBÁŘSKÉ individuální KURZY červen - září 2022
25.05.2022 Z dílny
Otevřeny ŘEZBÁŘSKÉ individuální KURZY červen - září 2022
Chcete zažít, jaká je ruční práce se dřevem? Nebo máte někoho, pro koho by to mohla být zajímavá zkušenost? Nově otevřené individuální letní kurzy pro... číst celé
Markety a setkání v květnu
19.04.2022 Trhy a akce
Markety a setkání v květnu
Rádi byste si v květnu užívali čerstvého vzduchu a třeba si zároveň udělali radost aspoň nějakou maličkostí od českých výrobců? Podívejte se na 4 mark... číst celé
První jarní setkání na Dyzajn market v Praze
08.03.2022 Trhy a akce
První jarní setkání na Dyzajn market v Praze
Letos se můžeme poprvé setkat na tradičním výběrovém marketu 12.-13.3. v Praze na Výstavišti. číst celé
Zobrazit všechny články
Jsme nositelé značky

     www.DrevoJeCesta.cz

 

Sledujte nás na sociálních sítích

      

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Materiály
  4. Povrchová úprava dřeva - čím jsou naše výrobky ošetřeny

Povrchová úprava dřeva - čím jsou naše výrobky ošetřeny

 

Ve článku O druzích dřeva jste mohli nahlédnout, s čím se můžete u nás v dílně setkat. Každý druh dřeva má své spektrum odstínů, znaků a variant. Výsledný vzhled výrobku můžeme ovlivnit díky povrchové úpravě na závěr. Zvýrazněním barev nebo jen podtrhnout jemné odstíny leskem.

 

Při výběru dřeva dáváme přednost lokálním výrobcům a stejně tak se o to snažíme i při výběru povrchových úprav. Záleží nám na původu i příběhu. Také je pro nás důležité, aby použité materiály byly zdravotně nezávadné a použitelné i v kuchyni. Když budete naše výrobky používat, můžete si i vy tyto materiály snáze sehnat a čas od času váš kousek dřeva oživit. Více v článku Jak se starat o dřevěné výrobky.

 

V jednoduchosti je krása a to by mohlo platit i v tomto případě. Používáme proto převážně olivový olej, včelí vosk, šelak, laky do exteriéru. Dále bychom rádi rozvedli pár informací o olivovém oleji a včelím vosku. Na fotkách také porovnáme, jak použití různých povrchových úprav ovlivní výsledný vzhled dřeva. 

 

 

Olivový olej

 

Olivový olej možná používá hodně z vás v kuchyňi. Doporučuje se pro zdravé vaření, protože má v sobě mnoho cenných výživných látek a energie. Pro vyschlé dřevo je také dobrý, protože se do něj zapustí a zakonzervuje jej. Dřevěný výrobek pak déle vydrží, lépe odolává okolním vlivům a rozdílům teplot. Když je výrobek správně udělán z řádně vysušeného dřeva a následně napuštěn olejem, nemá také tolik snahu zpátky táhnout vlhkost a pracovat, praskat a kroutit se. Při občasném přetírání olejem je na dřevěných věcech vidět, jak jim prospívá a ihned navrací zpátky svůj příjemný lesk a sytost barev.

Barevné odstíny olivového oleje se pohybují od světle zelené po tmavší sytou barvu. To nám pomáhá ztmavit a zvýraznit kresbu dřevěných výrobků. Olivový olej používáme téměř na všechny. V případě kuchyňských nástrojů a potřeb, věcí co se často používají a omývají, je jedinou povrchovou úpravou. U dekorací, šperků a ostatních předmětů jej používáme jako podkladovou úpravu před závěrečným natřením včelím voskem.

Vždy každý kus přetřemě několika vrstvama, které se nechávají trochu zaschnout. Do druhého dne se olej do dřeva krásně vpije a rozzáří jej. Následně při občasném přetírání olejem je na dřevěných věcech vidět, jak jim prospívá a ihned navrací zpátky svůj příjemný lesk a sytost barev.

 

   

Výrobky natíráme olejem opakovaně v několika vrstvách.  Necháváme zaschnout do druhého dne, aby se dřevo nasytilo tímto konzervačním materiálem.

 

 

Včelí vosk

 

Včely jsou úžasná, mnohostraně užitečná, neúnavná a produktivní stvoření. Když jim včelař nechá svůj prostor a stará se o ně, přinášejí nejen jemu, ale i svému blízkému okolí spoustu dobrého. Zpracováním včelích produktů se získává med, vosk, propolis a mateří kašička. 

Včelí vosk je další přírodní materiál, který používáme k závěrečné povrchové úpravě. Zapustí se do vrchních vrstev dřeva, konzervuje jej a dává výrobkům hlavně lesk. Může být použit v kombinaci s olivovým olejem, který slouží jako podklad pro vosk a zachování vnitřní struktury dřeva. Po napuštění olejem a zaschnutí naše výrobky přetíráme voskem, který je závěrečně rozzáří. Vosk nanášíme ve formě kašičky na dřevo v jedné vrstvě, necháme opět zaschnout a se vší péčí rozleštíme. Takto ošetřujeme převážně dekorace, domácí potřeby, bytové doplňky a špěrky. 

Včelí vosk je také možné použít samotný pro závěrečnou povrchovou úpravu. Výrobek si tak zachová svou čistou světlost přírodního dřeva a vosk mu dodá zářivý lesk.  Je vhodné takto upravit především výrobky, které nepříchází do kontaktu s potravinami, aby dřevo zůstalo světlé a nebarvilo se. Krásně čistě pak vypadají dekorace a bytové doplňky nebo šperky. Rozdíl v použití vosku a oleje si ukážeme na fotografiích níže v článku.

V neposlední řadě je pro nás velice důležitý původ našich výrobků a používaných materiálů. Pokud si můžeme vybrat z lokálních zdrojů nebo ze zdrojů, o kterých známe jejich původ a jsou samozřejmě také české, dáváme jim přednost. Včelí vosk nám už nějaký čas dodává náš přítel, umělecký kovář a včelař, Ondřej Klír ze Šonova. Vždy jej a jeho ženu rádi navštívíme a pořídíme včelí produkty. Známe tedy původ včelího vosku a jeho příběh. Také nejen kvůli jeho skvělým vlastnostem ho rádi používáme pro povrchové úpravy dřeva. Na naší velké zemi tím symbolicky přispíváme k trvale udržitelnému způsobu hospodaření a citlivé výrobě zboží.  Více se můžete dozvědět v článku O původu včelího vosku.

 

 

Na fotografii vlevo je náš včelař Ondřej Klír osobně při práci. Vpravo je pořádný kus vytěženého vosku z včelích pláství. Jak jej Ondřej od včel získává a následně zpracovává, abychom jej mohli použít, se dozvíte v dalším článku. (Foto: Ondřej Klír)

 

 

 

Jak povrchová úprava ovlivní jednotlivé druhy dřeva

Uvedeme vám vizuální rozdíly v povrchových úpravách u různých druhů dřev, se kterými se u nás můžete setkat. 

 

 

Dub

 Bez povrchové úpravy.

Dubové dřevo po natření olivovým olejem a včelím voskem zvýrazní svou kresbu.

Natření olivovým olejem pro kuchyňské použití.

Dub se také dá barvit čpavkem, který vzápětí vyprchá a dřevo ztmaví.

 

Jasan

Bez povrchové úpravy.

Po natření včelím voskem je zachována světlost dřeva a vyniknou kontrasty.

Natření jasanového dřeva olejem barvy více sjednotí a zvýrazní.

Kombinace včelího vosku a olivového oleje dodá výrobkům lesk a plnou barvu.

 

 

Ořech

Bez povrchové úpravy.

Po natření olivovým olejem a včelím voskem.

Po natření olivovým olejem pro kuchyňské použití má ořech příjemně syté zemité odstíny.

 

 

Třešeň 

 Bez povrchové úpravy.

Po natření olivovým olejem a včelím voskem vyniknou červené barvy.

 Bez povrchové úpravy.

Po natření olivovým olejem pro kuchyňské použití.

 

 

Bříza

 Bez povrchové úpravy.

Po natření olivovým olejem pro kuchyňské použití.

Po natření včelím voskem je zachována světlost dřeva.

 

 

Lípa

 Bez povrchové úpravy.

Po natření olivovým olejem několika vrstvama a včelím voskem se dřevo výrazně ztmaví.

Po natření olivovým olejem v jedné vrstvě a včelím voskem dřevo zůstane světlé a vyniknou konstrasty. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Adresa

 Písecká 2221/21

 Praha 3, 130 00

 IČO 14309122

 Nejsem plátcem DPH

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz